Ziraat Bankasından kredi ile Kanal D’yi alan Demirören’in...

Ziraat Bankasından kredi ile Kanal D'yi alan Demirören’in aldığı Milli Piyango'da şüpheli sonuçlar

15 Ağustos 2019 - 13:13

Önce Mayıs 2011 yılında Milliyet ve Vatan gazeteleri Doğan Medya tarafından Demirören’e satıldı.2018 Mayıs’ında da, bünyesinde Hürriyet, Fanatik ve Posta gazeteleri ile Kanal D ve CNN Tük kanallarını da bulunduran Doğan Medya Grubu’nun tamamı Demirören Grubu’na satıldı.

Türkiye Varlık Fonu’na devredilen Milli Piyango İdaresi ihaleyle bu ay 10 yıllığına kiralandı.

İhalede tek teklifi veren Demirören-SISAL ortaklığına… İhaleye sadece Demirören-SISAL ortaklığının teklif vermesi, diğer firmalara engel mi olundu şüphesini de beraberinde getirdi.

Ziraat Bankası’ndan Demirören’e kredi açıklaması: "Paramız vardı verdik"

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, ülke tarihinin en büyük medya sahipliği değişimini ifade eden Doğan Medya Grubu’nun iktidara yakın Demirören Grubu’na satışında kullanılan Ziraat Bankası kredisiyle ilgili olarak, "Paramız vardı, verdik” dedi.

Medyanın ticari bir iş olduğunu savunan ve kendisinin hem Halkbank hem de Ziraat Bankası’ndayken birer ‘medya finanse ettiğini’ söyleyen Aydın, “Türkiye'de 500 milyon doları IMF'den borç alıp dört sene iktidarda kalınıyordu. Ben 700 milyon dolarla kredi yapıyorsam bu, ülkenin ve Ziraat Bankasının gücüdür. Ben kimseden kısmadım ki” diye konuştu.

"ADAM BİR TEK MEDYA İŞİ YAPMIYOR; PETROL VAR, GAZ VAR, BİR SÜRÜ ŞEY VAR"

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) tarafından düzenlenen "20. Sinerji Toplantısı"nda konuşan Aydın, Ziraat Bankası’nın Türkiye dış ticaretinin yüzde 14'lük bölümünü tek başına karşıladığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Paramız vardı, verdik. Teminatlarımızı da aldık. Adam bir tek medya işi yapmıyor. Petrol var, gaz var, bir sürü şey var. Teminatlarından hepsini de alıyor olacağız. Kimsenin bir sıkıntısı olmasın. İlgili medya grubu, Türkiye'nin çok saygın özel bankalarıyla da çalışıyor. Türkiye'de ticaret yapıyorsanız biriyle de birkaçıyla da çalışmanız gerekiyor. Türkiye'nin IMF ile hiçbir işi yoktur. Sadece Halkbank'ın ilk üç ayda esnafa dağıttığı kredi miktarı 10 milyar liradır. Yani IMF'ye gidecek halimiz yok, paramız pulumuz var."

ZİRAAT BANKASI'NIN 2018'DEKİ GÖREV ZARARI: 2.3 MİLYAR TL

Doğan Medya Grubu’nun iktidara yakın Demirören Grubu’na satışında 675 milyon dolar, 2 yıl geri ödemesiz ve 10 yıl vadeyle Ziraat Bankası kredisi kullanılmıştı. Doğan Medya Grubu’nun iktidara yakın gruplardan Demirören’e satışı, KAP'a yapılan bildirime göre  916 milyon dolar bedelle gerçekleşmişti. 

Öte yandan, Ziraat Bankası’nın da aralarında bulunduğu kamu bankaları 2018'de Hazine'ye sıfır temettü (kâr payı) aktardı. Ziraat Bankası 2.3 milyar TL, Halkbank 1.3 milyar TL görev zararı açıkladı.

Demirören’in aldığı Milli Piyango'da şüpheli sonuçlar: 1-34-35-36-37-38...

Milli Piyango İdaresi’nin Türkiye Varlık Fonu’na devrinden sonra yeniden özelleştirme süreci başlamıştı. Türkiye Varlık Fonu'nun gerçekleştirdiği Milli Piyango ihalesinde tek teklif Demirören-SISAL ortaklığından geldi. 10 yıl boyunca Milli Piyango, Demirören ve İtalyan ortağı tarafından işletilecek. Odatv’nin haberine göre, Doğan Medya’yı aldıktan sonra hızla zarara giren Demirören’in zararı yüksek kâr getirdiği belirtilen bu ihale ile giderildi. Tam da bu sırada, Demirören’in satın almasının ardından yapılan ilk Sayısal Loto çekilişinden şüphe uyandıran bir sonuç çıktı. Loto çekilişi sonucunda 1-34-35-36-37-38 rakamlarını bilen talihliye 10.2 milyon liralık büyük ikramiye verilecekti. Fakat bu rakamları doğru bilen çıkmadığı için büyük ikramiye devretti.

 

 

Reklam
Reklam
Reklam
Bu haber 213 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çalışan annelere  destek için başvurular bugün başlıyor
Çalışan annelere destek için başvurular bugün başlıyor
Çalışan anneye bakıcı desteği: Aylık bin 300 TL verilecek
Çalışan anneye bakıcı desteği: Aylık bin 300 TL verilecek