SGK’ya Emeklilik İçin Ödenen Primler Geri Alınabiliyor: İşte...

SGK'ya Emeklilik İçin Ödenen Primler Geri Alınabiliyor: İşte detaylar

04 Mart 2019 - 12:58

Çalışanlar emekli olabilmek için prim ödemeleri gerekiyor. Bununla birlikte yaş ve çalışma yılı şartını da tamamlamalı. Ancak bazı sigortalılar emeklilik için gereken şartları yerine getiremiyor. Emeklilik için gerekli şartları yerine getirenler ömürleri boyunca maaş ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabiliyor. Bazı durumlardan dolayı primlerini ödeyemeyip emekli olmayanlar ise tüm ödedikleri primleri toplu olarak geri alabiliyor.

DİLEKÇE YAZARAK PRİMLER GERİ ALINABİLİYOR

Primleri ödemelerini geri almak için, sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmıyor olunması gerekiyor. Kendine ait bir işte çalışmamak (Bağ-Kurlu olmamak). Vefat ettiyse ailesine ölüm aylığı, dul, yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

Ödenen primleri geri almak için Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe verilmesi gerekiyor. Dilekçeyi inceleyen SGK en kısa sürede paranın geri ödenmesini sağlıyor.

2 TÜRLÜ ŞART VAR

Eski SGK'lılar 2008 yılından önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primini alabilirken, 2008'den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeme kapsamında bulunuyor. Bağ-Kurlulara ise ödedikleri tüm primler geri veriliyor.

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Bu haber 294 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de kaçak su ürünleri avcılığına geçit yok
İzmir'de kaçak su ürünleri avcılığına geçit yok
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde kadro değişiklileri sürüyor: İşte yeni isimler
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde kadro değişiklileri sürüyor:...