Pasaportu olanlar dikkat: Pasaportlarda yeni dönem

Pasaportu olanlar dikkat: Pasaportlarda yeni dönem

10 Aralık 2019 - 11:44

Yeşil pasaport ve gri pasaport sahiplerinin yurt dışına çıkarken 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilmesini sağlayan pasaportlara yeni bir düzenleme geldi. Yapılacak olan yeni düzenleme ile yeşil pasaport ve gri pasaporta sahip olanlar, gidecekleri ülkeye seyahat etmeden önce ETIAS sistemi üzerinden kayıt yaptırmak zorunda. Ülkeye giriş izni alabilmek için ise 7 Euro ödemek şartı getirildi. Harç bedelinden sadece 18 yaş altı ve 70 yaş üzeri yolcular muaf tutulacak. Avrupa Parlementosu yetkilileri, uygulamaya sokulacak olan yeni düzenlenme ile yasa dışı göçün önüne geçmek sınır kontrolünü sağlamayı amaçlıyor.

Uygulamayla yeşil ve gri pasaporta sahip Türk vatandaşlarının başvuru sırasında verdiği evraklar yeşil pasaport ve gri pasaport sahiplerinin yurt dışına çıkarken 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilmesini sağlayan pasaportlara yeni bir düzenleme geldi. Yapılacak olan yeni düzenleme ile yeşil pasaport ve gri pasaporta sahip olanlar, gidecekleri ülkeye seyahat etmeden önce ETIAS sistemi üzerinden kayıt yaptırmak zorunda.

Ülkeye giriş izni alabilmek için ise 7 Euro ödemek şartı getirildi. Harç bedelinden sadece 18 yaş altı ve 70 yaş üzeri yolcular muaf tutulacak. Avrupa Parlementosu yetkilileri, uygulamaya sokulacak olan yeni düzenlenme ile yasa dışı göçün önüne geçmek sınır kontrolünü sağlamayı amaçlıyor. Uygulamayla yeşil ve gri pasaporta sahip Türk vatandaşlarının başvuru sırasında verdiği evraklar ön kontrolden geçecek. ön kontrolden geçecek. 

İZİN VE VİZE FARKI NEDİR?

Bordo pasaport sahiplerinin yurtdışı seyahatlerinden önce almak zorunda olduğu Schengen vizesine göre daha fazla avantaj sağlayan gri ve yeşil pasaportlar, izin konusunda da kolaylık açısından bir adım öne çıkıyor. Vize için AB ülkelerinin temsilciliklerine başvuran bordo pasaport sahiplerinin gidilecek ülkenin konsolosluğuna bir takım evrakları teslim etmesi gerekiyor. Maaş bordrosundan, vukuatlı nüfus belgesine, banka hesap özetinden, tapulara ya da ticaret sicil kaydına kadar pek çok farklı belge vermek gerekiyor. Yeşil ve gri pasaport sahipleri bu belgelerden muaf tutuluyor.

Ancak seyahatlerinden önce ETIAS sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları zorunlu olacak. Yapılan kayıt işlemi sırasında yolcuların, giriş izni alabilmek için belirli bir miktar harç bedeli ödemeleri de gerekecek.

Reklam
Reklam
Reklam
Bu haber 653 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aracı çekilenler parasının iadesini talep edebilir
Aracı çekilenler parasının iadesini talep edebilir
İşte çocuk sayısına göre değişen asgari ücret
İşte çocuk sayısına göre değişen asgari ücret