Özel Tiyatro olan Tiyatrolog Sanat Akademi’den engelli...

Özel Tiyatro olan Tiyatrolog Sanat Akademi'den engelli vatandaşlara müjde

20 Kasım 2019 - 12:57 - Güncelleme: 20 Kasım 2019 - 13:06

(Özel Haber - Ece İçmez) 2019'un Eylül ayında tiyatro yönetmeni Çağrı Turnalı ve öğrencisi Müge Akman tarafından kurulan Tiyatrolog Sanat Akademi, tiyatro oyunları / prodüksiyonları sergilemek ve sanat okulunda yetiştirdiği öğrencileri İzmir seyircisiyle buluşturmak üzere yola çıktı. İzmir’de yerleşik bir tiyatro olma hedefiyle ilerlemeye devam eden Tiyatrolog Sanat Akademisi muhteşem bir yeniliğe de imza attı. ''Engelli vatandaşların sadece devlet tiyatrolarında ücretsiz oyun izleme hakkı olmamalı'' düşüncesini benimseyen Tiyatrolog Sanat Akademi’nin tüm oyunları sezon boyunca engelli vatandaşlarımıza ücretsiz olacak.

Amacı sadece oyuncu yetiştirmek değil, iyi bir tiyatro seyircisi ve iyi bir tiyatro emekçisi yetiştirmek olan Tiyatrolog, Ekim ayı itibariyle ilk oyunu Otelde Cinayet’i sahneye koymanın sevincini yaşıyor.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Barçın Meder dahil, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Eşitlik ilkesiyle yola çıkan Tiyatrolog, her kesimden insana ulaşmayı ve sanatın büyülü gücüyle herkesin hayatına dokunmayı amaçlıyor. Bu yolda ilerlerken, engelsiz yaşamın varlığına inanan bir sanat kurumu olarak, sergilediği oyunlara engelli vatandaşlarımızı da davet ediyor. Üç kişilik bir komedi olan Otelde Cinayet oyunuyla bir ilki başlatan Tiyatrolog Sanat Akademi’nin tüm oyunları sezon boyunca engelli vatandaşlarımıza ücretsiz olacaktır.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, takım elbise ve iç mekan

Tiyatrolog Sanat Akademi’nin kurucusu ve Genel Sanat Yönetmeni Çağrı Turnalı, "Tiyatrolog'u kurarken İzmir'de istihdam ve imkan yaratmak üzere yola çıktık. Elimizden geldiğince faydalı projelerde yer almayı amaç bildik. Engelli vatandaşlarımızın sadece Devlet Tiyatrosu'nda ücretsiz oyun izleme hakkı olduğunu görünce çok şaşırdık. Bu koca bir eksik İzmir gibi medeni bir şehirde. Niçin özel tiyatrolarda da bu hakları olmasın diye düşündük ve tiyatromuzun oyunlarında onlarla bütünleşmeyi hedefledik. Tüm oyunlarımıza büyük bir hevesle bekliyoruz." dedi.

otelde cinayet oyunu ile ilgili görsel sonucu

Oyunun konusu:
Maggie Miller (Müge Akman), ikinci el araba satıcısı olan Paul Miller (Çağrı Turnalı) ile evlidir. Ancak mutlu değildir ve ailenin diş hekimi Mitchell Lovell (Serdar Şahintaş)’la aşk yaşamaktadır. Paul’den kurtulmak için onu öldürmeye karar verirler. Bir plan yapıp Noel gecesi Paul’ü otele çağırırlar. Aşkta her şey mübah mıdır? Cinayet bile? Oyun, karmaşık bir aşk üçgeninde yaşanan komik olayları son derece espirili bir dille anlatırken; aslında kadınlar ne ister, çocukluğumuzda bize doğru olduğu söylenen şeylerin hayatta karşılığı var mıdır, dürüst olmak, çalışkan olmak mutlu olmanın garantisi midir, mutlu bir evliliğin temeli sadakate mi bağlıdır, bireylerin özgür seçimleri gerçekten mutluluğun anahtarı olabilir mi, olabilirse nereye kadar olabilir sorularına cevap arar.

Otelde Cinayet, 25 Kasım 2019 Pazartesi günü saat 20.00'da İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde bir kez daha seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Kasım ve Aralık aylarında İzmir sahnelerinde görmeye devam edeceğimiz oyun, herkesi kahkahalarına ortak olmaya davet ediyor.

 

Tiyarolog Sanat Akademi internet sitesi için tıklayınız!

 

Reklam
Reklam
Reklam
Bu haber 612 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aracı çekilenler parasının iadesini talep edebilir
Aracı çekilenler parasının iadesini talep edebilir
İşte çocuk sayısına göre değişen asgari ücret
İşte çocuk sayısına göre değişen asgari ücret