MİT tırlarının durdurulması davasında gerekçeli karar...

MİT tırlarının durdurulması davasında gerekçeli karar açıklandı

11 Eylül 2019 - 12:13

16. Ceza Dairesinin ilk derece mahkemesi sıfatıyla baktığı 54 sanıklı MİT tırlarının durdurulması davasının gerekçeli kararı tamamlandı.

Gerekçede, MİT tırlarının durdurulmasının, doğrudan hükümeti ve MİT'i hedef aldığı, FETÖ'nün planlı bir örgütsel organizasyonu olduğu vurgulandı.

Gerekçede FETÖ'nün, hükümetin uluslararası arenada zor duruma düşmesi için, Suriye faaliyetlerini deşifre etme kararı aldığı belirtildi.

Yargıtay'ın MİT tırları kararının gerekçesinde, Suriye'de yaşananlar nedeniyle meşru savunma durumunda kalan devletin, orantılı ve önleyici tedbirleri alma hakkına sahip olduğu belirtilerek, "Hiçbir devlet felaketlerin gelip çatmasını bekleyemez." denildi.

Ayrıntılar geliyor...

 

MİT TIRLARINDAN NE ÇIKMIŞTI?

Görüntülere göre durdurulan tırlarda kasalarda üstte ilaç kutuları, altta ise havan, top mermisi ve ağır makineli tüfek mermileri bulunuyor.

19 Ocak 2014’te, MİT görevlilerinin eşlik ettiği belirtilen üç TIR, bir istihbarat üzerine jandarma ekipleri tarafından Adana Ceyhan Sirkeci gişelerinde durdurulmuştu. TIR’ların aranması için izin veren Adana Cumhuriyet Savcısı Aziz Takçı, daha sonra mahkemede, ‘olay yerine gittiğinde MİT görevlisi olduklarını iddia eden, hırpani tipli ve kirli sakallı birkaç kişinin bağırıp çağırdığını, küfrettiğini’ söylemişti.

İldeki mülki makamların, MİT bölge başkanının ve kolluk birimlerinin bilgisi dışında seyahat ettiği ortaya çıkan TIR’lar, savcının talimatı doğrultusunda Seyhan İlçe Jandarma Komutanlığı’na çekilmek istenmiş, bu sırada MİT personeli olduğu belirtilen kişiler, TIR’ların hareketine engel olmuştu.

 

cumhuriyet_2015-05-29

Cumhuriyet gazetesi, 19 Ocak’ta durdurulan TIR’lara ait olduğu iddia edilen bir video yayınladı. Haberde, savcılık dosyasından alındığı belirtilen görüntülerin, MİT’e, jandarmaya ve polise ait olduğu tahmin edilen üç ayrı kamera tarafından tespit edildiği aktarılıyor.

Görüntülere göre TIR’larda yapılan aramada karton kutulara doldurulmuş ilaç kutuları bulunuyor. İlaç paketlerinin altında ise yan yana dizilmiş yüzlerce havan topu var.

Haberde, üç TIR’da yapılan aramalarda; toplam 1000 adet 100 mm’lik top mermisi, 50 bin adet makineli tüfek mermisi, 30 bin adet ağır makineli tüfek mermisi (12.7 mm) ve 1000 adet havan mühimmatı çıktığı ve bunların kayıt altına alındığı belirtiliyor.

Gazete, savcılık talimatıyla yapılan incelemelerde, ‘mühimmatın Rus menşeli olduğu ve eski Doğu Bloku ülkelerinden temin edildiği ve herhangi bir çarpışma anında infilak etme riski taşıdığı‘nın tespit edildiğini de aktardı.

 

 

Reklam
Reklam
Reklam
Bu haber 232 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dikkat Bakan açıkladı: İlaçlara zam geliyor
Dikkat Bakan açıkladı: İlaçlara zam geliyor
Dar gelirliye bedava elektrik uygulaması dendi ama bakın şart ne
Dar gelirliye bedava elektrik uygulaması dendi ama bakın şart ne