Kayyum’dan 400 kapasiteli otelde bir gecede bin 271 kişi...

Kayyum'dan 400 kapasiteli otelde bir gecede bin 271 kişi ağırlandı faturası

09 Eylül 2019 - 13:13

Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne tekrardan kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman'ın önceki kayyım döneminde, maksimum 400 kişinin konaklayabileceği bir otelde aynı gece bin 271 kişi için ödeme yapıldığı ortaya çıktı. 

İçişleri Bakanlığı tarafından ikinci kez Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın önceki dönem kayyımlığı döneminde yaptığı harcamalara dair dikkat çekici detaylara bir yenisi daha eklendi. Söz konusu dönemde, maksimum 440 kişinin konaklayabileceği Erdoba Elegance Hotel tarafından belediyeye bir gece için bin 271 kişilik 2 ayrı fatura kesildiği ortaya çıktı. Otelde konaklayanların kimler olduğuna dair ise faturalarda herhangi bir bilgi yer almadı. 

TEK FATURADA 721 KİŞİ

Ahmet Kanbal'ın Mezopotamya Ajans'nda yer alan haberine göre, belediyeye kesilen 721366 numaralı faturaya göre 16 Ekim 2018 tarihinde otelde 721 kişi ağırlandı. Söz konusu her bir kişi için otele 157,41 TL oda ücreti, porsiyonu 63,56 TL karşılığında 936 porsiyon yemek ücreti ödendi. Sadece bu fatura için otele yapılan ödeme KDV ile birlikte 192 bin 770.75 TL'yi buldu. 

Yine aynı tarihte kesilen 721367 numaralı faturaya göre ise, otelde 550 kişi konakladı. Kişi başı yine 157,41 TL konaklama ücreti, porsiyonu 63,56 TL'den sayılan 850 porsiyon yemek bedeli otele ödendi. Kesilen faturanın toplam değeri ise, KDV ile birlikte toplam 157 bin 252.2 TL oldu. Böylelikle, aynı tarihte kesilen iki faturaya göre toplamda bin 271 kişinin konaklamış olarak görüldüğü otele belediye tarafından toplamda 350 bin TL’lik ödeme yapılmış oldu.

OTELİN GECELİK KAPASİTESİ MAKSİMUM 440 KİŞİ

Ancak, otelin internet sayfasında mevcut oda sayısının 220 olarak görülmesi dikkati çekti. Söz konusu sayfada otelin kaç kişi kapasiteli olduğuna dair herhangi bir bilgiye rastlanılamadı. Toplam kapasitesini öğrenmek için aradığımız otel resepsiyonu, bir gecede otelde maksimum 440 kişinin konaklayabileceği bilgisini paylaştı. Yine otelin pazarlama bölümü ise, otelin kapasitesinin 400 kişiden oluştuğunu aktardı.

LOKANTALARIN KAPASİTESİ DE TUTMAMIŞTI

Kayyım Yaman dönemindeki harcama kalemlerinde daha önce de benzer şişirilmiş faturalar ortaya çıkmıştı. Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, kayyım döneminde 4 bin 240 kişiye yemek verildiği belirtilen bir lokantaya dair “15 masası var ya da yok” ifadelerini kullanmıştı.

Binlerce parça hediye gümüş alınmış

DW Türkçe’nin ulaştığı belge ve faturalara göre Vali Yaman, Mardin’deki Fırat Silver isimli gümüşçüden Cumhurbaşkanı Erdoğan için 3 Mayıs 2017’de 136 bin 946 lira 73 kuruşluk hediye alıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu içinse aynı firmadan alınan hediyenin bedeli 39 bin 883 lira 45 kuruş.

Yine bu belgelere göre, Yaman’ın görevde olduğu yıllarda Mardin Belediye Başkanlığı, dönemin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz için 23 bin 772 lira 52 kuruş, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık için 21 bin 792 lira 44 kuruş, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu için 74 bin 886 lira 89 kuruş ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak için de 83 bin 207 lira 68 kuruş değerinde hediye almış. Belgeler Yaman’ın tüm bu harcamaları hem belediyenin resmi kayıtlarına işlediğini, hem de faturaları dosyalandırdığını ortaya koyuyor.

Ayrıca faturalardaki detaylar hediyelerin tek parça halinde satın alınmadığını, bazılarının bir buçuk, bazılarının ise iki lira değerinde binlerce parça halinde satın alındığını gösteriyor.

Yetkililer yanıt vermedi

Cumhurbaşkanı ve bakanlara alınan binlerce parça hediyenin ne olduğunu öğrenmek için DW Türkçe’nin ulaştığı Fırat Silver yetkilisi “Sizi ilgilendirmez” diyerek konu ile ilgili bilgi vermeyi reddetti.

Resmi belgelere yansıyan hediyeler hakkında bilgi almak için irtibata geçilen Mardin Büyükşehir Belediyesi’nden bir yetkili de, hediye alındığını reddetti. Yetkili, konuyla ilgili belgelerin mevcut olduğunun belirtilmesinden sonra da, “Elinizde belge mi var? Ben bir müdürlerime sorup sizi arayayım” demesine rağmen DW Türkçe ile iletişime geçmedi. Belgelerde yüz binlerce liralık hediye aldığı belirtilen eski bakanlardan Osman Aşkın Bak ve İsmet Yılmaz ile de ofisleri aracılığıyla irtibata geçilmeye çalışılarak, “Kayyum Yaman’dan hediye aldınız mı? Almadıysanız adınıza hediye kayıt etmiş kayyum hakkında şikayetçi olacak mısınız” soruları yöneltildi, ancak bunlara da yanıt verilmedi.

Ziyafet konaklama harcamaları

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na kayyum olarak atanan Yaman’ın kayıtlara geçirdiği ‘ziyafet’ ve konaklama harcamaları da, söz konusu belgelere göre yaklaşık iki milyon lira. Buna göre 1 Ocak 2019’da Mardin’i ziyarete giden Bakan Soylu ve beraberindeki heyet için 266 bin 760 liralık ziyafet veriliyor. Kayıtlar, Soylu ve beraberindeki heyetin 3 bin 800 kişiden oluştuğunu gösteriyor.

Mardin’deki yerel kaynaklara göre ise, kentte bir defada 3 bin 800 kişiye ziyafet verebilecek bir mekan yok.

AKP’liler için lüks araçlar kiralanmış

13 Mart 2019’da ise Belediye Başkanlığı, bu defa Bakan Bak ve beraberindeki heyette bulunan iki bin 600 kişinin ziyafet ve konaklama giderlerini karşılıyor.

Alt alta sıralanan başkaca ziyaretlerde verilen ziyafet ve konaklamaların gideriyse 2 milyon lirayı buluyor. Kayyumun, Cumhurbaşkanı, AKP’li bakan ve vekillerin ziyaretleri için yaptığı lüks araç kiralamalarının kayıtlı toplam tutarı da bir milyon lirayı geçiyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2017’deki Mardin ziyareti için 281 bin liralık lüks araç kiralanıyor. Kayyum yine İçişleri Bakan Yardımcısı ve beraberindeki heyet için 49 bin; Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı ve heyeti için 49 bin; Kültür ve Turizm Bakanı ve heyeti için 79 bin liralık lüks araç kiralamaları yapıyor.

Kayyum Yaman’ın daha önce de bakanların karşılanması sırasında ikram edilen kuruyemişler için iki ay içerisinde 235 bin 105 liralık alım yaptığı ortaya çıkmıştı. Belgelere göre kayyum Yaman yönetimindeki belediyenin, 620 milyon lira borcu, kasasındaysa yalnızca 93 milyon lira nakit parası bulunuyor.

Reklam
Reklam
Reklam
Bu haber 206 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EBSO Başkanı Yorgancılar'dan asgari ücrete vergi muafiyeti çağrısı
EBSO Başkanı Yorgancılar'dan asgari ücrete vergi muafiyeti...
Google'da en çok arananlar belli oldu
Google'da en çok arananlar belli oldu