İzmir Yanıyor : Bakanlık Yangın Söndürme İhalesini Kime Verdi

İzmir Yanıyor : Bakanlık Yangın Söndürme İhalesini Kime Verdi

20 Ağustos 2019 - 08:56 - Güncelleme: 20 Ağustos 2019 - 09:16

İzmir'in 6 farklı bölgesinde çıkan yangınlar isyan ettirdi. İzmirli vatandaşlar 2 gündür  korkutan görüntüler paylaşıyor. 

Seferihisar ilçesinde ormanı yaktığı belirlenen 2 şahıs jandarma tarafından yakalandı.


izmir yanıyor ile ilgili görsel sonucu


İzmir'de korku dolu dakikalar

İzmir Karabağlar'da başlayan orman yangını hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

izmir yanıyor ile ilgili görsel sonucu

 

20 Ağustos 2019 İzmir Yangını son durum nedir?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, henüz biz bu yangını tam söndürdük diyemeyiz açıklamaları sonrası yangın büyümeye devam ediyor. 20 Ağustos 2019 İzmir Yangını son durumu sosyal medyada paylaşılan videolarda daha da korku hakim. 

İzmir Yangını Merkeze mi sıçrıyor?Artık İzmir Merkez'de herkez yangını görebiliyor. Peki İzmir yangını merkeze sıçrıyacak mı? İzmir Merkez için yangın söndürme ekipleri hazır mı ne bekleniyor merak ediliyor. 

Sabah saatlerinde çok hızlı müdahale edeceğiz!

İzmir'de Orman yangını büyürken bakan Pakdemirli, sabah saatlerinde çok daha hızlı müdahale edeceğiz açıklaması neden sabaha bırakılıyor açıklamasını beraberinde getirdi. Kordon'dan artık yangın resmen görülebiliyor. 36 saat süren yangın halen söndürülemedi.

izmir yanıyor ile ilgili görsel sonucu
Hayvanlar yanıyor

İzmir'de ortalığı ayağa kaldıran ve artık medyada görüntülenen yangın iki hayvanın yandığı görüntüler yürek burktu. İzmir'de neden uçaklar müdahale etmediği bilinmiyor.

YANGIN SÖNDÜRME İHALESİ KİME VERİLDİ?

İzmir'de art arda çıkan yangınlar sonrası vatandaşlar isyan etti. Tarım ve Orman Bakanlığının yangın söndürme ve uçak kiralama ihalesini bir mimarlık ofisine verdiği orta çıktı. İhalede özel şirketin 104 milyon lira, THK'nin ise 70 milyon lira teklif verdiği öğrenildi.

Muğla’daki orman yangınlarına Türk Hava Kurumu’nun müdahale etmemesi Meclis gündemine taşındı. Tarım ve Orman Bakanlığı, THK’nın ihalede yüksek ücret istediği için özel bir şirketle anlaştıklarını açıkladı. Orman Bakanlığı başka bir ihalede yangın söndürme işini ve uçak kiralama ihalesini bir mimarlık ofisine verdiği ortaya çıktı.

Orman Bakanlığı başka bir ihalede yangın söndürme işini ve uçak kiralama ihalesini bir mimarlık ofisine verdi. Firma gerekli uçakları ve pilotları Kanada’dan bulup getiriyor. Teknik malzeme bakım vb. giderler de Kanada’dan karşılanıyor.

ORMAN BAKANLIĞI O FİRMANIN İSMİNİ SİTESİNDE VERMEMİŞ; 

İşte o açıklama!
 

''DİĞER FARKLI İSTEKLİYE...''

Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılı için daha fazla sayıda helikopterlerle yangın söndürme faaliyetlerine devam edilmesi kararı verilmiştir. Önceki yıllardan sözleşmeleri devam eden farklı iki yükleniciden 16 adet helikoptere ek olarak,  1 yıl süreli 18 adet helikopter kiralanması ile ilgili yapılan ihaleye Türk Hava Kurumu da davet edilmiş ve katılım sağlamıştır. Bu ihaleye teklif sunan Türk Hava Kurumunun, teklif ettiği tutarın yüksek olması nedeni ile ihale mevzuatı gereği en düşük teklif sunan diğer farklı istekliye ihale edilmiş ve sözleşme imzalanmıştır. Son 3 yıldır 24 helikopter ile yürütülen yangın söndürme faaliyetleri bu yıl toplamda 34 adet helikopter ile yürütülmektedir. İddia edildiği şekilde orman yangınlarına müdahalede hava gücümüz yetersiz olduğu doğru değildir.

1- O firmanın adı neden yazmıyor?

2-  Firma Bordo Group ise kimin? Kendi sitelerinde bile yönetim kurulu yazmıyor...

3-  THK ihaleye neden düşük fiyatla girdi?

 

Reklam
Reklam
Reklam
Bu haber 876 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çalışan annelere  destek için başvurular bugün başlıyor
Çalışan annelere destek için başvurular bugün başlıyor
Çalışan anneye bakıcı desteği: Aylık bin 300 TL verilecek
Çalışan anneye bakıcı desteği: Aylık bin 300 TL verilecek