Filli Boya Satıldı, Bakın CEO kim çıktı

Filli Boya Satıldı, Bakın CEO kim çıktı

11 Temmuz 2019 - 11:23 - Güncelleme: 11 Temmuz 2019 - 11:47

Japonya merkezli Nippon Paint Holdings Filli Boya markasını da barındıran dekoratif boya ve yalıtım sistemleri şirketi Betek Boya ve iştiraklerine ait hisselerin alımını tamamladığını açıkladı.

İşlemin finansal danışmanlığını yürüten Ünlü&Co 26 Nisan'da yaptığı açıklamada Betek Boya ve iştiraklerine ait hisselerin Nippon Paint Holdings'e devir sözleşmesinin imzalandığını belirtmişti.

TOPLAM SATIN ALMA BEDELİ 1,4 MİLYAR TL

Nippon'da yapılan açıklamaya göre Betek Boya ve iştiraklerine ait hisselerin toplam satın alma bedeli 1,4 milyar TL, olurken, şirketin borçlarını da içeren işletme değeri (enterprise value) ise 2.39 milyar TL olarak belirlendi.

İşlemin tamamlanmasından ve uygun prosedürlerin izlenmesinden sonra, Nippon, mevcut borcun yeniden finanse edilmesi amacıyla Betek Boya'ya sermaye artırımı sağlayacak.

 FİLLİ BOYA'YI SATIN ALAN ŞİRKET'İN CEO'SU HASAN SAFA DOĞANTÜRK      ESKİ ŞİRKETİNİN BELGELERİNİ SIZDIRDIĞI GEREKÇESİYLE TAZMİNATSIZ İŞTEN ÇIKARILMIŞ!

Şirketin CEO'su tazminatsız ve bildirimsiz işten çıkartıldı, iddia ise rakiplere şirket bilgilerini sızdırmak

 

 

Boya sektöründe faaliyet gösteren ÇBS, holdingin ve bağlı şirketlerin CEO’su olan Hasan Safa Doğantürk’ün başka şirkete belge ve bilgi sızdırmakla suçlayıp işine son verdi. Doğantürk’ün iş akdi tazminatsız fesh edildi.

 

İşte Doğantürk’e gönderilen ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda da yayınlanan yazı:

 

"Bilindiği üzere 4 Ocak 2005 ve emeklilik sonrası 01 05 2006 tarihinden beri şirketimizde Genel Müdür olarak ve 12 Aralık 2011 tarihinden itibaren ÇBS Holding A.Ş ve bağlı kuruluşlarının CEO su olarak çalışmaktasınız. Şirketimizde çalıştığınız süre içinde şirketimizin birlikte iş yaptığı başka bir şirkette yönetici, yetkili olarak çalışarak şirketimizin iştigal konusu ile ilgili olarak diğer şirkete bilgi ve belge temin ettiğiniz, şirketimizin elemanlarını , aletlerini ve araçlarını kullanarak diğer şirkete menfaat sağladığınız, özetle; tarafınıza verilen hak ve yetkileri kötüye kullandığınız, emniyeti suistimal ettiğiniz ve halka açık şirketimizde haksız rekabet oluşturacak davranış ve işlemler yaptığınız, şirketimizde sürdürdüğünüz görev nedeni ile sahip olduğunuz tüm ticari sır, profesyonel iş ilişkileri, bilgi ve belgeler ile know-how ları diğer şirket için kullandığınız tespit edilmiş olup, iş akdiniz 4857 Sayılı İş Kanunun 25/II/ e) maddesinde yer aldığı üzere "İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması" maddesi gereğince haklı nedenlerle 29.11.2013 tarihi itibariyle tazminatsız ve bildirimsiz olarak feshedilmiştir.

 

Yukarıda sayılan nedenlerle hakkınızda hukuki ve cezai başvuruların derhal yapılacağını, SPK'ya bildirimde ve ihbarda bulunulacağını , yaptığınız işlemler nedeni ile şirketimize verdiğiniz zarar ile 3. kişilere verildiği tespit edilecek tüm zarar ve ziyan ile diğer dava ve talep hakkımızı saklı tuttuğumuzu, taleplerimiz dava konusu olduğu takdirde dava masrafları ile ücreti vekaletin tarafınıza yükletileceğini ile ihtaren ve ihbaren bildiririz."

 

DİLARA TAHMAZ/ HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ
ÖZEL RÖPORTAJ
[email protected]

Türkiye'nin en büyük şirketlerinden birinde bu sabah meydana gelen tazminatsız işten çıkarma olayı sektörde deprem etkisi yarattı. 1999 yılından beri ÇBS çatısı altında çalışan CEO Hasan Safa Doğantürk'e HABERTURK.COM ulaştı. Doğantürk, işten atıldığını kendisinin de kamuoyu gibi KAP'tan öğrendiğini HABERTURK.COM'a açıkladı. İşte olayın perde arkası:

Kamuoyunda yer alan ÇBS Holding'in bilgi ve belgelerini farklı bir firmaya aktardığını açıklamalarıyla ilgili ne söyleyeceksiniz?

Bahsi geçen firma, ÇBS'nin yıllardır çalıştığı Japon asıllı Nippon firmasıdır. Ben hem ÇBS'de hem de Nippon'da yöneticilik yapıyorum. 2010 yılından beri yöneticilik yaptığım Nippon'un Türkiye odaklı gerçekleştirdiği tüm işler zaten ÇBS'de yapılıyor, tüm kayıtlar ÇBS elemanları tarafından tutuluyor. Suçlamalar tamamıyla yersiz. Şirkete ait araçları diğer şirketin hizmetine kullandığıma dair iddialar var. Kullanılan tüm araçlar zaten Nippon'un araçları.

Bunun dışında şirketin know-how'ları zaten Japonya'dan sağlanmaktaydı. ÇBS'nin pazara ilişkin know-how'ları Nippon'un global ilişkilerinden kaynaklanıyor.

Nippon adını ilk kez sizden duyuyoruz. KAP'a yapılan açıklamada neden geçmiyor?

Nippon ÇBS'nin otomotiv boyalarında ürettiği boyaların lisans sahibi firmadır. 1996'dan beri Nippon'un know-how'ıyla ÇBS muhtelif otomotiv boyaları üretmiş.

Peki, neden olaylarda siz ön plandasınız?

ÇBS'nin 11 firması da iflas erteleme sürecine girdi. Bu dönemde Nippon sürekli ÇBS'nin süreçten kurtulmasi için destek sağladı. Ancak ÇBS adına risk arttıkça Nippon back-up oluşturmak istedi. ÇBS bu durumu kendisine karşı algıladı. Ticari etiğe sığmayan şekilde Nippon'u zor durumda bırakmak, hareket alanını daraltmak için bir nev-i taarruza geçti. Bu sürecin devamında her iki şirketin yöneticisi olduğum için ÇBS yönetimiyle hareket etmemem, bu gayr-ı etik davranışlara iştirak etmemem ÇBS tarafından hedef gösterilmemin nedenleri arasında olabilir.

Tazminatsız işten çıkarıldınız. Hukuksal yollardan hakkınızı arayacak mısınız?

Kesinlikle hukuksal mücadelem olacak. Aynı zamanda ben de KAP'a yazılı bir açıklama yapacağım.

Süreç içinde Nippon'un back-up planına karşı tutumuyla ilgili ÇBS'ye düşüncelerinizi bildirdiniz mi?

Benim ÇBS'ye bu süreç içindeki önerim Nippon'un back-up planına karşı çıkmamaları yönünde oldu. ÇBS bu süreçte yapılan anlaşmalara aykırı hareket etti. Bu durumdan avantaj elde etti.

Nippon'daki göreviniz devam edecek mi?

Evet, edecek.

ÇBS'nin iflas erteleme sürecinde son durum ne?

Süreç devam ediyor. Yargıtaya iflas erteleme kararı aldırdıktan sonra dosya temyize gitti. Yargıtay 23. Hukuk Dairesi erteleme kararını bozdu. ÇBS buna itiraz etti. ÇBS'nin bu itirazı da reddedildi. Neticede yerel mahkemenin Yargıtay kararına uyması halinde ÇBS için iflas süreci görünüyor.

Nippon'a yönetici olmanızı ÇBS nasıl karşılamıştı?

Bu durum ÇBS tarafında en ufak bir olumsuzlukla karşılanmadı. Aksine memnuniyetle karşıladılar. Nippon'un muhasebe ve personel kayıtları ÇBS'de tutulduğu için işe giriş işlemlerimi bile ÇBS'nin muhasebe ekibi yaptı.

Nippon nasıl bir back-up uygulamak istedi de ÇBS bu durumdan rahatsız oldu?

Nippon'un back-up uygulaması ÇBS'de yapılmakta olan ürünlerin ÇBS ortamı dışında -zaten aynı malzemeleri dünyanın farklı noktalarında ürettiği için- depolamaktı. Nippon, iflas kararı çıktığı takdirde ÇBS'de üretim olamayacağı için dışarıda bir noktada müşterilerinin üretimini kesintiye uğratmayacak bir depolama planını devreye geçirmek istiyordu. Fakat ÇBS bunu kabul etmedi.

ÇBS bunu neden istemedi?

Benim varsayımıma göre; ÇBS bu süreçte şayet iflastan kurtulursam Nippon'la ilişkilerim bozulur düşüncesine kapıldı. Bana göre burada ÇBS'nin ticari menfaati söz konusu oldu.

Reklam
Reklam
Reklam
Bu haber 347 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Merkez Bankası'ndan flaş kredi kartı kararı
Merkez Bankası'ndan flaş kredi kartı kararı
Volkswagen, Türkiye kararını erteledi
Volkswagen, Türkiye kararını erteledi