Ehliyet ve sürücü kurslarına yeni düzenleme

Ehliyet ve sürücü kurslarına yeni düzenleme

12 Eylül 2019 - 14:27

(Editör / Ece İçmez) Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yapılan düzenlemeyle  nüfusu 10 bin-25 bin olan ilçelerde iki, sonraki her 25 bin nüfus için de bir  özel motorlu taşıt sürücü kursu açılmasına izin verilecek. Toplam nüfusu 10 binin  altında olan ilçelerde ise kurs açılamayacak. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Özel direksiyon derslerine ilişkin yapılan yeni düzenleme ile sürücü  belgesi olup her koşulda araç kullanma konusunda kendisini yeterli görmeyen ve  kursa başvuru yapan kursiyerlerin kayıtları sürücü belgeleriyle yapılacak.

Bu kursiyerlere trafik adabı dersi ile ihtiyaç duyduğu kadar  direksiyon eğitimi dersi, kurum kontenjanı ile direksiyon eğitimi ve sınav aracı  kontenjanına dahil edilmeden verilecek. Kursun kayıtlı direksiyon eğitimi ve  sınav araçlarıyla verilecek bu eğitimler, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu  (MTSK) modülüne işlenecek.Yönetmelikle özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarının açılma şartları da yeniden düzenlendi.

Buna göre, özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarını üniversitelerin  makine, motor, otomotiv, mekatronik, otobüs kaptanlığı, ulaştırma ve trafik  bölümü ve benzeri lisans veya ön lisans programlarından mezun olan veya  yükseköğrenim mezunu olmak kaydıyla herhangi bir motorlu taşıt sürücü kursunda en  az üç yıl eğitim personeli olarak çalışanlar açabilecek.

 Nüfusu 10 binin altında olan ilçelerde kurs açılmayacak

 Ayrıca özel motorlu taşıt sürücü kursları bundan sonra illerin nüfus  oranları dikkate alınarak açılacak. Bu kapsamda açılacak kurs sayısı belirlenirken merkez ilçe ve diğer  ilçelerin Türkiye İstatistik Kurumunca her yıl tespit edilen nüfusu esas  alınacak. Nüfusu; 10 bin-25 bin olan ilçelerde iki, sonraki her 25 bin nüfus için  bir kurs açılmasına izin verilecek. Toplam nüfusu 10 binin altında olan ilçelerde  ise kurs açılamayacak.

Nüfusu azalan ilçelerde, mevcut kurslar faaliyetlerine devam edecek.  Ancak bu ilçelerdeki kursların herhangi bir nedenle kapatılması halinde yeni kurs  açılmasında nüfusla ilgili kriterler dikkate alınacak. Bakanlık, her yıl bu hükümlere göre il ve ilçe kurs sayılarını kontrol  ederek kurs açılacak yerleri belirleyecek. Bu il ve ilçeler Bakanlığın internet  sitesinden ilan edilecek. Şartları taşıyarak kurs açmak isteyenler ilan tarihinden itibaren 7  gün içerisinde elektronik ortam üzerinden başvurusunu yapacak. Aynı ilçede,  açılabilecek kurs sayısı kadar veya daha az kurs açma başvurusu olması durumunda  başvuranların tamamının listesi, açılacak kurs sayısından fazla müracaat edilmiş  olması halinde ise kurs açılacak ilin valiliği tarafından noter huzurunda çekilen  kura sonucuna göre sıralanarak, düzenlenen liste Bakanlıkça yayımlanacak.

 Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği  tarihte özel motorlu taşıt sürücüleri  kursu açmak için altı ay öncesine kadar başvuru yaptığını belgelendirenler veya  milli eğitim müdürlüklerinde kurs açma başvurusu bulunanlar hakkında nüfus  kotasına ilişkin hükümler uygulanmayacak.

Reklam
Reklam
Reklam
Bu haber 84 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
O Banka kredi faiz oranlarını düşürdü
O Banka kredi faiz oranlarını düşürdü
Merkez Bankası faizleri indirdi
Merkez Bankası faizleri indirdi