AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen yasayı Cumhurbaşkanı...

AKP ve MHP'nin oylarıyla kabul edilen yasayı Cumhurbaşkanı Erdoğan veto etti

03 Aralık 2019 - 10:58

AKP sözcüsü Çelik, kurulda yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın termik santral bacalarının filtresi çalışmasına olanak sağlayan yasayı veto ettiğini açıkladı. Çelik: ''Cumhurbaşkanımız düzenlemeyi doğru bulmadı ve veto etti.''diye konuştu. Çevre örgütlerinin yoğun tepkisine neden olan yasa, geçen hafta düzenlenen torba yasa içerisinde yer alıyordu. Erdoğan Cumhurbaşkanı olmadan önce filtesiz çalışmaya onay vermişti. Düzenlemeye göre 15 termik santrale baca filtresi takılması için verilen süre 2.5 yıl uzatılmıştı.

 

ERDOĞAN'IN İLK VETOSU

Erdoğan, Ağustos 2014’te kazandığı seçimin ardından Cumhurbaşkanlığı görevine gelmiş, Haziran 2018 seçimlerinde ise tek başına ‘yürütme’ görevi aldığı başkanlık sistemine geçilmişti. Erdoğan, 2014’te geldiği Cumhurbaşkanlığı görevinde daha önce Meclis’ten önüne gelen hiçbir yasada veto hakkını kullanmamıştı.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Türkiye’nin Haziran 2018’de resmen geçtiği başkanlık sistemine göre cumhurbaşkanı bir yasayı veto ettiği takdirde kanunun aynen yayımlanabilmesi için eskisinden farklı olarak Meclis'in salt çoğunluğu (301) tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Parlamenter sistemde ise geri gönderilen kanunun, kanunu imzalayan milletvekillerince yeniden imzalanması yeterliydi.

Öte yandan Meclis, geri gönderilen kanunda yeni bir değişiklik yaparsa, Cumhurbaşkanı değiştirilen kanunu tekrar Meclis'e geri gönderebilir.

 

Reklam
Reklam
Reklam
Bu haber 106 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'den 455 bin kredi kartı bilgisinin çalındığı iddia edildi
Türkiye'den 455 bin kredi kartı bilgisinin çalındığı iddia...
Enerji Bakanı: Doğal gaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz
Enerji Bakanı: Doğal gaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz